Anasayfa Bildiri Gönderme Program Kayıt Geçmiş İletişim Duyurular


Robot Yarışması


  • Yarışma küçük boyutlu robotlar ile oyun sahasının üzerine yerleştirilen video kamera kullanılarak alınan görüntüyü işleyerek verilen 2 görevin yapılması üzerine kurgulanmıştır. Her takım tek göreve veya her iki göreve de ayrı ayrı kayıt olabilir.

  • Birinci görev, küçük parkurda penaltı atışı olup tek yarışmacı robot ve kaleci robot ile gerçeklenir. İkinci görev tam saha top sürme ve gol atma amaçlıdır. Tek yarışmacı robot 2 adet engel robotu geçerek topu kaleye ulaştıracaktır.

  • Her bir robot kablosuz olarak yönsel olarak verilen ASCII komutlar ile kontrol edilerek görevler en kısa zamanda ve en hatasız yapılarak tamamlanmaya çalışılacaktır.

Yarışma Takvimi

Başvuru: 01 Ekim 2019

Antrenman: 31 Ekim 2019 13:00-16:00

Son Ayarlar: 01 Kasım 2019 10:00-13:00

Yarışma: 01 Kasım 2019 13:30

Yarışma Alanı Özellikleri


Boyutlar: 1m x 1.5 m ve 75cm x 50cm

Renkler: Koyu Gri zemin üzerinde gri çizgiler

Kamera: Orta çizgi üzerinde 1.5m ve 1m yükseklikte

Kamera bağlantısı: USB

Komut iletimi: Kablosuz

Top: Sarı 3cm çapta golf topu


Her takım kendi robot ve kablosuz sistemini hazırlayabilir. Robotu olmayan sadece yazılım ile katılabilecek takımlar için demo amaçlı mevcut robotlar da ilan edilecek haberleşme protokolünü kullanarak yarışılabilir.

Ödüller
Birinciye Nvidia Jetson Nano Developer Kit.


İkinci Raspbery Pi 4 ve Üçüncüye Raspbery Pi 3

Görevler

Bütün görevlere katılmak zorunlu değildir. İsteyen katılımcılar istedikleri göreve veya bütün görevlere de kayıt olabilirler.

  1. Penaltı atışı

  2. Bu görevde yarışmacılar kaleye 30 cm uzağa konan topa ceza sahası dışından gelerek vurarak kaleye gol atmaya çalışacaklardır. Bu esnada platform ait kaleci robot hareketli olacaktır. Her takımın 3 atış hakkı vardır. Her atışta robotun topa tek bir dokunma izni olacaktır. Topa vuramayıp onu ıskalayarak geçen robotun vuruşu yapılmış sayılır. Değerlendirme her gol 20Puan, kaleciye çarpan her top 10 puan, dışarıya giden top 5 puan olarak hesaplanır. Topa vuramayan ve ıskalayan robot puan alamaz. Oyun sırasında üzerinden parça düşen, dağılan robotlar o anki haklarını kullanmış sayılarak servis almaları sağlanacaktır. Yarışma sonunda aynı puanı alan dereceye girebilecek takımlar ikişer hak ile birbiri ile yeniden yarışır.

  3. Top sürme

  4. Bu görevde yarışmacı robot kendi kalesi penaltı noktasındaki topu istediği yerden başlayarak sürecek, aradaki engel robotları geçerek kaleye yönlendirmeye çalışacaktır. Burada her takımın 2 hakkı olacak ve zaman tutularak top gol çizgisini geçtiği anda zaman durdurulacaktır. Bu yarışma en kısa sürede tamamlanmayı hedeflemektedir. 2 hakkın toplam süresi yarışmacının skorunu belirleyecektir. Engel robotlarına top dışında yarışmacı robotun dokunması +5 saniye ile cezalandırılacaktır. 3 adet kırmızı renkteki Engel robotlarının yeri yarışma sırasında belirlenecektir. Oyun sırasında üzerinden parça düşen, veya dağılan robotlar o anki haklarını 60 saniye olarak kullanmış sayılarak servis almaları sağlanacaktır. Yarışma sonunda aynı puanı alan dereceye girebilecek takımlar tek hak ile birbiri ile yeniden yarışır.

Robotlar

Boyut: En fazla 8cm x 8 cm ve 8 cm yükseklik.
Tekerlek Sayısı: Sınırlama yok.
Topa Vurma düzeneği: Topa vurmak için motorlu bir donanım kullanılmayacak, robotun önü, arkası veya köşesiyle vuruş yapılabilir.
Renk Kodları: Her robotun üzerinde yarışmacı takımın belirlediği renk kodları bulunacaktır. Demo robotlar üzerinde tek renk iki değişik büyüklükte daire şekli bulunmaktadır.
Teknik İnceleme: Robotlar teknik inceleme sonrası yarışmaya kabul edilecekler, yarışma kabulü alan robotlar üzerinde tasarımı değiştirecek donanımsal değişiklik yapılamayacak ancak bozulan ekipmanlar aynıları ile değiştirilebilecektir.
Kaleci Robot: Yarışmada isteyen takımın kullanabileceği ve kaleci olarak görev yapacak robotların özellikleri aşağıda verilmektedir. Bu robotlar nRF24 wireless transceiver ile donatılmış, arduino nano mikro kontrolcü temelli robotlardır. Üzerlerinde 2 adet N20 mikrometal motor ve 30mm çaplı tekerlek vardır. Motor sürücü olarak TB6612FNG Çift Motor Sürücü Kartı bulunmaktadır. 850mA 7.4V lityum iyon pil ile enerji sağlanmaktadır.

Robotlar sabit PWM altında çalışmaktadırlar. Kablosuz olarak gelen ASCII 11 kodu ileri, 10 komutu geri, 12 komutu dur, 13 komutu sağa dönüş ve 14 komutu sola dönüş işlemi için kullanılır. Her komut 100msn işlenir ve sürekli hareketi önlemek için hemen arkasından robot dur komutunu otomatik olarak işletir.

Kayıt Ücreti 150 TL

Öğrenciler için katılım ücretsizdir.

Kayıt ücretini aşağıdaki hesaba “ASYU 2019 Robot Yarışması” açıklaması ile yatırıp dekontu ve takım üyelerinin isim ve kurumlarını asyu2019@yasar.edu.tr adresine gönderiniz.

Hesap Adı: Yaşar Üniversitesi

Şube Kodu / Hesap No: 100 / 629 39 25

IBAN: TR24 0006 2000 1000 0006 2939 25
31 Ekim - 2 Kasım

2019
Yaşar Üniversitesi
Rektörlük
Konferans Salonu